Instalacje hybrydowe mogą znacząco zmniejszyć zużycie energii przez sieć energetyczną, jednocześnie optymalizując koszty utrzymania nieruchomości i zapewniając inwestorom wyższy poziom bezpieczeństwa energetycznego.

Zalety instalacji hybrydowych

Hybrydowy system fotowoltaiczny (Hybrydowe OZE) sprawdzi się zarówno w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię w budynkach oraz w okresach niewystarczającej generacji mocy z instalacji PV. Jednocześnie instalacje hybrydowe zapewnią inwestorom nieprzerwane zasilanie w przypadku chwilowych lub czasowych awarii sieci. Instalacja hybrydowa łączy zalety instalacji off-grid (wyspowej) i on-grid (sieciowej). Może być to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zmaksymalizować wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby samego budynku. Po odłączeniu się od sieci energetycznej system może pracować  wyspowo – zasilać urządzenia w budynku przy braku prądu z sieci.

Zalety instalacji hybrydowych to przede wszystkim niski koszt zaspokajania potrzeb energetycznych oraz aprobata społeczna dla wykorzystanych zasobów. Warto zauważyć, że technologie związane z energią odnawialną rozwijają się bardzo dynamicznie. Dzięki temu systematycznie zwiększana wydajność systemów hybrydowych pozwoli na szybszy zwrot inwestycji oraz przyniesie większe korzyści ekonomiczne związane z pozyskiwaniem taniej energii. Kolejną zaletą instalacji hybrydowej jest niezależność od jednego źródła, co ma znaczenie przy zmieniających się cenach energii oraz paliw, nieprzewidywalnych dostawach i zmieniających się warunkach pogodowych.

Ponadto: 

  • Dzięki systemom hybrydowym możemy dopasować produkcję energii elektrycznej do zapotrzebowania, a także akumulować nadwyżki energii wyprodukowanej we wcześniejszych miesiącach
  • System jest bezpieczny dla środowiska, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń
  • Zaletą systemów hybrydowych jest uniezależnienie się od jednego paliwa np. gazu, co jest szczególnie istotne przy wciąż zmieniających się cenach paliw oraz nieprzewidywalnych dostawach
  • Systemy hybrydowe można stosować praktycznie w każdych warunkach i w każdym obiekcie
  • Technologie hybrydowe przynoszą znaczące korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne
  • Budowa hybrydowych układów wytwórczych średniej i małej mocy, wykorzystujących odnawialne i rozproszone zasoby energii pierwotnej, które będą zlokalizowane blisko odbiorców, pozwoli na uniknięcie  części kosztów przesyłu i dystrybucji
  • Elektrownie hybrydowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii, generując efekt synergii
  • Pozyskiwanie energii elektrycznej dzięki temu systemowi może stać się bardziej wydajne i zapewnić nam ciągłość dostaw
  • System hybrydowy jest bardziej opłacalny ekonomicznie niż poszczególne pojedyncze elektrownie oparte na odnawialnych źródłach energii.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wzrost wartości nieruchomości z zainstalowanymi hybrydowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Decydując się na sprzedaż swojego domu/fimry lub powierzchni biurowej, można mieć pewność, że fotowoltaika oraz systemy hybrydowe automatycznie zwiększą wartość nieruchomości. Dzięki temu dom lub przedsiębiorstwo staną się bardziej inteligentne i nowoczesne z wykorzystaniem  systemów hybrydowych. Stawiając więc na takie rozwiązania można zyskać jeszcze więcej przy ewentualnej sprzedaży. Do kolejnych korzyści możemy zaliczyć możliwość dofinansowaniado projektu. Wybierając hybrydową instalację fotowoltaiczną lub instalacje Off Grid/On Grid możemy liczyć na dotacje z funduszy UE, a także na dotacje z wielu innych instytucji. W ten sposób możemy wykonać instalację hybrydową w dużo niższej cenie. Instalacja ta zwróci się w niedługim czasie i będzie służyć przez wiele lat.

Podsumowując

Dzięki systemom hybrydowym możemy dużo bardziej efektywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii chociażby dlatego, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie lepszą ciągłość dostaw energii elektrycznej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy lepiej dopasować ilość wyprodukowanej energii do naszych potrzeb krótko i długoterminowych. Nadwyżkę energii, która zostanie pozyskana we wcześniejszych miesiącach dzięki np. promieniom słonecznym, możemy składować w akumulatorach i wykorzystać ją później, kiedy mamy większe zapotrzebowanie. Systemy hybrydowe niosą za sobą większe korzyści ekonomiczne, niż – przykładowo – pojedyncze turbiny wiatrowe albo same ogniwa słoneczne.