Oświetlenie przy pomocy lamp solarnych – Dynamiczne zmiany klimatu i wzrastające stawki za energię elektryczną nie napawają optymizmem. Alternatywą dla drogiego prądu z sieci są odnawialne źródła energii m.in. energia pozyskiwana ze słońca. 

Oświetlenie sieciowe vs lampy słoneczne

Lampy solarne, współpracujące z energooszczędną technologię LED-ową i pojemnymi akumulatorami, to coraz wydajniejsze źródła światła. W obszarach silnie eksponowanych na działanie promieni słonecznych mogą niemal całkowicie wyprzeć tradycyjne oświetlenie sieciowe. Co więcej w rejonach o mniejszym nasłonecznieniu – z powodzeniem oświetlać ulice w okresach wiosenno-letnich.

Lampy solarne – charakterystyka

Lampy słoneczne pozyskują energię z promieniowania słonecznego przy pomocy panelu fotowoltaicznego wykonanego z krzemu lub tworzywa PV. Podstawowym elementem konstrukcyjnym paneli jest złącze półprzewodnikowe tworzące konstrukcję z jonów dodatnich i jonów ujemnych. Między półprzewodnikami znajduje się warstwa zaporowa. W momencie padania fotonów na zjonizowaną powierzchnię fotony wypychają elektrony na obszar półprzewodnikowy. Wskutek wytworzenia różnicy potencjałów w momencie podłączenia obciążenia, dochodzi do przepływu prądu.  Lampy solarne nie muszą spełniać wyłącznie funkcji ozdobnej. Mogą stanowić główne źródło oświetlenia dla naszych domów czy podwórek.
Światło słoneczne jest kumulowane akumulatorze wyposażonym w czujnik zmierzchu. Kiedy ilość światła słonecznego spada poniżej wyznaczonego poziomu, czujnik uruchamia lampę solarną.

Dlaczego warto stosować oświetlenie przy pomocy lamp solarnych?

Światło pozyskiwane przy pomocy lampy słonecznej jest całkiem darmowe, a jedyne koszty dotyczą zakupu i instalacji urządzenia. Działanie lampy jest całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego – to bardzo istotne z punktu ekologii i dbałości o środowisko naturalne. Wydajność urządzenia jest szczególnie wysoka w okresie letnim, kiedy ilość światła słonecznego jest tak duża, że można bez problemu zgromadzić zapas energii na całą noc. Stosując lampy solarne jako zamiennik tradycyjnego oświetlenia sieciowego eliminuje się stałą opłatę za zużycie prądu, co w perspektywie kilku lat może przynieść ogromne oszczędności.

Oświetlenie solarne świetnie sprawdzi się na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, skwerach i innych miejskich terenach zielonych. Dobrze doświetlone obszary miejskie to gwarancja bezpieczeństwa i większe poczucie pewności przemieszczania się po mieście porą nocną.