Popularność lamp solarnych w ciągu ostatnich kilku lat rośnie bardzo szybko ze względu na proekologiczne podejście do życia. Nic dziwnego – w końcu wykorzystanie źródeł odnawialnych jest ostatnio na topie, a na tym właśnie polega zasada działania lamp solarnych: czerpią energię ze słońca. Czy w związku z tym są droższe od tradycyjnego oświetlenia? Sprawdźmy.
Lampy solarne – zastosowania
Większości z nas lampy solarne kojarzą się przede wszystkim z małymi lampkami wbijanymi w trawnik przed domem, aby nadać ogródkowi przyjemnego wyglądu wieczorem. Lampki te przeważnie są bardzo przystępne cenowo i można je bez problemu kupić w każdym markecie budowlanym czy sklepie ogrodniczym. Okazuje się jednak, że lampy solarne mają znacznie więcej zastosowań. Z powodzeniem stosuje się je jako oświetlenie uliczne, ale także oświetlenie chodników, przejść dla pieszych, boisk i innych obiektów sportowych, przystanków autobusowych czy parków lub skwerów. Ich ogromną zaletą jest mocne i jasne światło, które bardzo wyróżnia się na tle standardowych lamp ulicznych świecących na żółto bądź pomarańczowo. Czy mają one więcej zalet?
Lampy solarne – cena
Lampki solarne do ogrodu w marketach budowlanych można kupić już za kilkanaście złotych. Nie są one oczywiście wybitnie wytrzymałe i nie dają bardzo dużo światła. Jednak lampy solarne do ogrodu od znanego producenta nie są wiele droższe, a osiągają dużo lepsze parametry niż ich sklepowe odpowiedniki. Dobrej jakości lampę solarną do ogrodu można kupić już za około 200 złotych, przy czym cena ta gwarantuje nam z pewnością dłuższy okres użytkowania niż zwykłe lampki kupione w markecie. A jak lampy solarne używane do oświetlania ulic czy boisk przedstawiają się cenowo na tle tradycyjnego, używanego od lat oświetlenia? Patrząc jedynie na cenę zakupu samej lampy, może się wydawać, że jest ona nieco droższa od tradycyjnej. Porównując ceny tych dwóch typów oświetlenia, trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie.
- Koszt instalacji. Tradycyjne oświetlenie, aby mogło działać, musi być podłączone do standardowej sieci energetycznej. Nie wszystkie miejsca mają jednak do niej dostęp, a doprowadzenie energii elektrycznej do każdej bocznej uliczki czy każdego parku lub skweru z dala od centrum może być bardzo kosztowne. W takiej sytuacji lampy solarne pozwalają sporo zaoszczędzić. Są całkowicie autonomiczne – gromadzą energię słoneczną i są gotowe do użytku tuż po ich zainstalowaniu.
- Koszt prądu. Oprócz uniknięcia kosztów doprowadzenia energii elektrycznej w odległe miejsca, lampy solarne pozwalają także znacznie obniżyć rachunki za prąd. Nawet w okresach, kiedy jest bardzo mało słońca, lampy solarne potrafią świecić przez kilka dni, wykorzystując nagromadzoną wcześniej energię. Dla przedsiębiorców czy gmin obniżenie (z roku na rok rosnących) kosztów energii elektrycznej to bardzo ważny parametr – w końcu korzystają one z tysięcy takich lamp.
- Koszty utrzymania. Lampy solarne LED mogą sprawiać wrażenie droższych w utrzymaniu niż tradycyjne lampy. Nic bardziej mylnego. Standardowa żywotność zwykłej lampy ulicznej to około 5 000 do 8 000 godzin działania – czyli w zasadzie niecały rok. Solarne lampy LED z kolei mają żywotność na poziomie 5-7 lat. Wynika to z ich dużo większej efektywności i o wiele wolniejszego wypalania się. Biorąc to pod uwagę, lampy solarne, mimo iż początkowo niewiele droższe w zakupie, są jednak dużo bardziej opłacalne.
Uliczne lampy solarne od sprawdzonego producenta to koszt rozpoczynający się od około 2 tysięcy złotych netto. Nie jest to wyjątkowo wygórowana cena, biorąc pod uwagę wszelkie zalety tego rozwiązania – brak kosztów doprowadzenia energii elektrycznej, brak wysokich rachunków za prąd oraz o wiele dłuższą żywotność i autonomię działania. Porównując lampy solarne z tradycyjnym oświetleniem ulicznym, wychodzi więc na to, że pomimo delikatnie droższej ceny przy zakupie, pozwalają one dużo więcej zaoszczędzić, a przy okazji dawać mocne, jasne światło o każdej porze roku.